Przyczyny bólu nadgarstka
Trzeba wiedzieć, że nadgarstek to bardzo delikatna część ręki. Tworzą go drobne elementy – ścięgna, nerwy, mięśnie, stawy oraz kość. Z tego powodu nie trudno o kontuzje i różnego rodzaje uszkodzenia.
Nie należy ich lekceważyć, ponieważ może to doprowadzić do utraty sprawności ręki. Należy pamiętać, że przyczyn bólu nadgarstka może być wiele, ponieważ bardzo łatwo o nadwyrężenie czy uraz. Silny ból może oznaczać, że doszło do złamania.
W takich sytuacjach ból nasila się w momentach, gdy próbujemy ruszać ręką, ponieważ wtedy kości się przesuwają. Inną przyczyną może być staw rzekomy, który jest skutkiem złego zrośnięcia się kości po złamaniu. Bólowi zazwyczaj towarzyszy obrzęk oraz słabość mięśni, przez co trzymanie przedmiotów może stwarzać problem.
Przyczyna bólu nadgarstka może także leżeć w zwichnięciu stawu. W takich przypadkach ból pogłębia się przy każdym ruchu ręką. Można również zauważyć opuchliznę i krwiaka.
Podobnie w przypadku skręcenia nadgarstka, ale występuje przy tym także ocieplenie skóry w miejscu urazu. Ból w nadgarstku może być także sygnałem, że doszło do naciągnięcia lub zerwania wiązadeł. Ponadto ból nadgarstka może być sygnałem zespołu cieśni nadgarstka.
Oprócz bólu w nadgarstku odczuwa się go także w palcach. Co ważne, nasila się on w nocy, a towarzyszy mu drętwienie i mrowienie. Warto również wiedzieć, że ból i obrzęk stawów powodują choroby reumatyczne oraz zwyrodnieniowe stawów, które również mogą objawiać się dolegliwościami związanymi z nadgarstkiem.