Umowa deweloperska, czyli na co zwrócić uwagę?
Budowa własnych czterech ścian lub zakup inwestycji to coraz częściej wybierana droga, nawet przez młode osoby. Własne mieszkanie marzy się bowiem każdemu, kto chce być w pełni niezależny, dlatego też ciężka praca i kilka wyrzeczeń mogą znacząco pomóc nam w osiągnięciu takich celów i spełnieniu marzeń o własnym kącie. Przy kupowaniu mieszkania jednym z najważniejszych dokumentów jest tzw. umowa deweloperska, w której znajduje się przede wszystkim zobowiązanie do przeniesienia własności danej nieruchomości na nabywcę. W ten sposób kupujący lub budujący mieszkanie ma jeszcze jedno zabezpieczenie, jako że dokument ten jest wydawany w formie aktu notarialnego właśnie przez notariusza.
Na co jednak zwrócić uwagę w tego typu dokumencie i co tak właściwie powinno się tam znaleźć? Wśród najważniejszych elementów umowy deweloperskiej wymienia się między innymi:
- cenę,
- różnego rodzaju informacje o nieruchomości,
- istotne cechy domu lub budynku, w którym ma znajdować się mieszkanie,
- termin rozpoczęcia i zakończenia prac,
- warunki odstąpienia od takiej umowy.
Oczywiście, to nie wszystko, bo w takiej umowie powinny znaleźć się także na przykład tak podstawowe rzeczy jak określenie stron, miejsca oraz daty zawarcia całej umowy, natomiast warto pamiętać, że wszystkie te rzeczy muszą się w takiej umowie znaleźć obowiązkowo, zgodnie z odpowiednią ustawą. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, że jeszcze przed podpisaniem dochodzi do pewnych nieporozumień, które zawsze jest lepiej wyjaśnić zawczasu, gdyż potem może nas to kosztować sporo stresu i czasu.
Umowa deweloperska jako zabezpieczenie dla kupującego
Warto więc pamiętać o tym, że taka umowa ma być przede wszystkim zabezpieczeniem dla kupującego lub budującego mieszkanie. Potwierdza to przede wszystkim fakt, że umowa ta jest spisywana jako akt notarialny, a przecież notariusz pełni zawód zaufania publicznego.
To jednak nie powinno nas usypiać, a wręcz przeciwnie – przed podpisaniem umowy powinniśmy raz jeszcze wszystko dokładnie sprawdzić, a wszelkie niejasności lub nieścisłości zbadać szczególnie mocno i doprowadzić do wyjaśnień. Być może warto nawet zasięgnąć opinii prawnika znającego się na nieruchomościach. Z jednej strony jest to kolejny wydatek, ale z drugiej strony przy tak ważnej decyzji jak zakup własnego mieszkania nie powinniśmy żałować kosztów związanych z naszym zabezpieczeniem. Dobrym pomysłem może być także przygotowanie projektu tego typu umowy zanim jeszcze zaczniemy ostateczne negocjacje – wtedy również najlepiej jest zaangażować doświadczonego prawnika, który powinien podpowiedzieć nam, jakie potencjalne niebezpieczeństwa mogą na nas czyhać oraz wyjaśni niejasne kwestie i posłuży radą w tych kwestiach, które można ewentualnie negocjować. Tylko w ten sposób będziemy mieli bowiem pewność, że po podpisaniu umowy deweloperskiej skupimy się już tylko i wyłącznie na nowiutkim, własnym mieszkaniu.