W jaki sposób szukać mieszkania na własność?
Kupno własnego mieszkania lub podjęcie decyzji o jego budowie jest często niezwykle istotne dla naszego przyszłego życia. Dziś coraz więcej osób decyduje się na własny kąt, czy to właśnie poprzez zakup mieszkania, czy też poprzez jego budowę od podstaw. W obu tych przypadkach bardzo ważne jest pamiętać o każdym kolejnym kroku w procesie, gdyż tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że bezpiecznie i bez problemów postawimy na swoim. W ostatnich latach bardzo często decydujemy się na deweloperów, dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, kiedy szukamy mieszkania dla siebie i dla swojej rodziny.
Eksperci podpowiadają, aby w pierwszej kolejności określić swoje możliwości finansowe, gdyż w dużej mierze to właśnie od tego zależy, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup lub budowę mieszkania, a co za tym idzie tutaj wykreuje nam się pewien zakres naszych poszukiwań. Kolejne etapy to między innymi:
- wybór nieruchomości,
- sprawdzenie formalności,
- negocjacja umowy przedwstępnej,
- odbiór mieszkania,
- umowa ostateczna.
W każdym powyższym etapie powinniśmy zachować przede wszystkim chłodną głowę i ze spokojem przechodzić przez cały proces, zwracając uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół. Wszak tak poważna inwestycja jak własny dom to dla każdego spory wydatek, dlatego też tak ważne jest, aby wszystko dokładnie sprawdzić i móc spać spokojnie z perspektywą mieszkania we własnych czterech kątach, pomimo sporego stresu związanego z wieloma formalnościami.
Czego się spodziewać w trakcie szukania własnych czterech ścian?
Takie szukanie bardzo często bywa długie i męczące, ale warto mieć na uwadze to, że w końcu powinniśmy znaleźć wymarzoną dla siebie propozycję. Wybór odpowiedniej nieruchomości albo na przykład działki, na której ta ma stanąć, to pierwszy krok ku możliwości zamieszkania we własnym domu i rzecz bardzo istotna. Trzeba wtedy zwrócić uwagę m.in.
na lokalizację, powierzchnię czy związaną z nią cenę, a dobrym pomysłem może być także wyprawa na targi nieruchomości. Warto też dowiedzieć się więcej o wybranych przez nas nieruchomościach, czyli pozyskać informację o okolicznej infrastrukturze czy innych planach budowy w okolicy. Ważne jest także sprawdzenie czy nieruchomość nie jest po zalaniu i czy nie będzie koniecznoiści osuszanie warszawa. Kolejnym niezwykle ważnym etapem jest sprawdzenie samego dewelopera, a także stworzenie tzw. prospektu informacyjnego.
W dalszej kolejności możemy powoli formułować umowę przedwstępną z różnego rodzaju informacjami oraz zobowiązaniem stron do zawarcia ostatecznej umowy. Jednym z ostatnich etapów będzie odbiór wybudowanego już mieszkania i sprawdzenie, czy zgadzają się wszystkie wcześniejsze ustalenia. Dopiero potem możemy już naprawdę zostać właścicielami danej nieruchomości i podpisać umowę ostateczną, dzięki czemu będziemy mogli wprowadzić się do gotowego i oddanego do użytku mieszkania, które teraz nazwiemy „swoim”.